Dar prieš įeinant į šiuos apartamentus interjero dizainerė Dovilė Švilpienė stabtelėjo prie pastato durų, – atnaujintas XX amžiaus pradžios Senamiesčio namas iškart sužavėjo vilnietę kūrėją.
Dar prieš įeinant į šiuos apartamentus interjero dizainerė Dovilė Švilpienė stabtelėjo prie pastato durų, – atnaujintas XX amžiaus pradžios Senamiesčio namas iškart sužavėjo vilnietę kūrėją.
„Ypatingas eksterjero elementas – puošnios viršutinės mūro detalės, matomos ir pro apartamentų arkinius langus, o toks vaizdas visą būstą apgaubia romantine senojo Vilniaus aura“, – šios erdvės interjero Dovilė ėmėsi su didžiuliu įkvėpimu.
Su būsimų namų šeimininkais jie aptarė tik esminius 130 kv. m ploto būsto aspektus – kambarių funkcijas, skirtingų erdvių poreikį, o visas kūrybinis darbas – interjero koncepcija, vizualinė raiška – buvo išimtinai Dovilės užduotis. Žinoma, prieš pasirinkdami šią dizanerę užsakovai išstudijavo ne vieną jos sukurtą interjerą, ir tik įsitikinę, kad jų grožio standartai yra panašūs, kreipėsi į profesionalę.
– Ką labiausiai išskirtumėte šiame interjere – kur laukė didžiausias iššūkis?, – paklausiau Dovilės.
– Pirmiausia – nestandartinis „kregždės“ formos patalpų planas su pagrindine trikampio formos erdve, įrėminta arkiniais žemę siekiančiais langais, kurioje reikėjo harmoningai sutalpinti virtuvės, valgomojo ir svetainės zonas.
Antra – sudėtingos, 5 m aukščio, geometrijos lubos – norint jose išvedžioti vėdinimo, šaldymo sistemas ir vėl jas gražiai „aprengti“, nesuardant tūrių, teko praleisti ilgas valandas ir braižant 3D modelius kompiuteryje ir užvertus galvą žiūrint į lubas. Pagrindinė mano užduotis buvo harmonizuoti sudėtingas erdvines struktūras, sukurti interjero vientisumo pojūtį, todėl sienos ir lubos nudažytos ta pačia baltai artima spalva, kuri padeda išvengti vizualinio „palėpės“ efekto, o visi korpusiniai baldai buvo projektuojami juos integruojant, prisitaikant prie esamų lubų nuolydžių, nišų.
Beje, tam, kad išgrynintumėme šeimininkų poreikius, praleidome daug laiko – pildėme klausimyną, aptarėme smulkiausias būsimų namų detales, pradedant bendra siektina nuotaika, baigiant lentynų-kabyklų santykiu spintose. Tai man leidžia suprasti interjero viziją ir pasirinkti konkrečią kryptį, o užsakovams – įgauti pasitikėjimo procesu ir atsikvėpti, užuot naršius po neišsenkančius interjero nuotraukų klodus.
Todėl paprastai užsakovai, atlikę namų darbus, visus interjero kūrimo rūpesčius ir kūrybines kančias su palengvėjimu perleidžia man – juk tam ir reikalingas interjero dizaineris.
– Kokie dėmenys dažniausiai nulemia pasisekusį interjerą, kas yra svarbiausia?
– Man geras interjeras yra vaizdo ir funkcijos dermė. Gali priblokšti vaizdu, bet jei namai netarnaus žmogui, nebus patogūs, suplanuoti pagal šeimininkų poreikius, vizualinis grožis greitai nublanks. Todėl pirmiausia dėmesį skiriu erdvių išdėstymui, baldų planui, apšvietimo sprendimams, o tik po to – interjero dekorui. Lygiai taip pat rinkdama medžiagas pirmiausia kreipiu dėmesį į jų ilgaamžiškumą, praktiškumą. – Funkcija ar estetika? – Dažnai šie dalykai supriešinami, bet mano įsitikinimu, funkcija ir estetika yra visiškai greta – juk kokia gali būti estetika namuose, kur prie durų išrikiuoti batai, nes nėra kur jų pasidėti, o virtuvėje ant darbastalio rikiuojasi rakandų virtinės, nes suplanuota per mažai vietos jiems paslėpti? Ir priešingai – patogūs namai, kuriuose visi daiktai turi savo vietą, o poreikiai – tam skirtas erdves – yra kone savaime estetiški.
– Dabar tokia gausybė įvairių apdailos medžiagų, baldų, aksesuarų – ir Lietuvoje, ir pasaulyje. Kaip išsirinkti tinkamiausius sprendimus iš tiek gausos?
– Paprastai pirmenybę skiriu laiko patikrintiems, klasikiniams sprendimams, laikui nepavaldžioms ir mados vėjams atsparioms medžiagoms – natūraliam medžiui, akmeniui, keramikai. Kuomet į pasirinkimo lauką įtrauki visus dedamuosius – funkcionalumą, praktiškumą, ilgaamžiškumą, kokybę, grožį, prieinamumą ir kainą, kuri visuomet dalyvauja priimant sprendimą, ta gausa tampa ne tokia ir gausi.
– Ar interjere turi atsispindėti jame gyvenantys žmonės, ar jis privalo būti tiesiog patogus gyventi?
– Asmeniškai man interjeras yra tam tikras jame gyvenančių žmonių pratęsimas. Todėl ir mano, kaip interjero dizainerės, misija yra sukurti namus, kurie geriausiai atlieptų šeimininkų skonį, pomėgius, individualumą.
– Lietuviai turi išlavintą skonį?
– Lietuvoje interjerui skiriamas išskirtinis dėmesys – kuriamos laidos, žurnalai, rubrikos, todėl ir lietuvių skonis bei atidumas interjerui yra tikrai išlavintas. Kadangi dirbu ne tik Lietuvoje, bet ir kitose šalyse, galiu patvirtinti, kad lietuviai yra tikrai išprusę užsakovai – žinantys ko nori, bendradarbiaujantys, pasitikintys dizainerio kompetencijomis ir siūlomais sprendimais, o tai lemia ir galutinį rezultatą – gerą, pavykusį interjerą.
– O gal visgi per daug dėmesio (ir pinigų) skiriame savo namams? Ar paprasčiau gyventi – nėra geras skonis?
– Tikrai labai daug dėmesio, laiko ir lėšų skiriame savo namams. Gal tai mūsų tautos išskirtinumas, noras turėti savo asmeninę tvirtovę, užuovėją? Paprasti namai irgi gali (ir labai dažnai būna) skoningi, nes pertekliuje išvysti harmoniją yra gerokai sudėtingiau, nei asketizme. Visgi savo užsakovams stengiuosi patarti, kur išlaidauti neverta, o kur panaudotos lėšos atsipirks ir net padidins jų nekilnojamo turto vertę.
– Paprastai kūrėjai nemėgsta kalbėti apie vyraujančias interjerų madas – apskritai, tokios egzistuoja? Jei taip, pavardinkite, kokios jos šiuo metu?
– Interjero mados, tendencijos tikrai egzistuoja ir aš stengiuosi su jomis susipažinti. Kiekvienas metais dalyvauju interjero parodose Paryžiuje, Milane – metai iš metų čia pristatomos didžiausią įtaką interjero pasaulyje turinčių gamintojų naujienos, dizaino kryptys. Jau daugiau nei pusę dešimtmečio nemažėja mid-century modern stiliaus populiarumas, sugražinęs lakoniškus 6–7 dešimtmečio baldus ir geometrinę ornamentiką audiniuose, tapetuose. Taip pat sparčiai išpopuliarėjo naujasis japandi stilius, apjungiantis japoniško ir skandinaviško dizaino estetiką, išsiskiriantis paprastumo, natūralumo ir harmonijos siekiu. Moderni klasika – nesenstanti interjero kryptis, kasmet pasipildanti naujais bruožais, integruojanti kitų stilių elementus ir taip vėl ir vėl atrandama interjero gurmanų.
Kaip ir drabužių mados, interjero tendencijos linkusios kartotis, sugrįžti ratu, todėl geras interjeras visuomet tokiu ir išlieka – pradžioje kaip modernus, novatoriškas, ilgainiui – kaip charakteringas, individualus įkūnijamo stiliaus atspindys, o galų gale – kaip naujai atrastas madingas vintažas.